כל מה שלקוחות צריכים לדעת על ביצועי ענן ולא לוקחים בחשבון

פסח גולדמן – Cloud Solution Architect – MedOne

מחשוב הענן כבר מוצע היום לכולם, במגוון מסרים שגרתיים: הענן המהיר ביותר, המחיר הנמוך ביותר, האבטחה הטובה ביותר ועוד. כל סקטור מקבל הצעת ערך הפונה במיוחד אליו.

בסופו של יום, ברור כי גם בחברות ובארגונים החלטות מתקבלות על בסיס תקציבי. בהתייחס למחשוב ענן, ההשוואה בין עלויות העבודה מתמקדת בכמויות: מה מספר המעבדים, קיבולת הזכרון, נפח הדיסק וכדומה.

שאלה מהותית שלא תמיד נלקחת בחשבון היא:

כמה ביצועים ניתן לקבל על הכמויות הנ”ל.

וכאן אנו מגיעים למדד העלות לביצועים (Price Performance Ratio)

הענן הוא כלי, לא מטרה. בשורה התחתונה תפקידו הוא לשרת את משתמשי הקצה, לתת להם חווית שימוש טובה, ולעשות זאת תוך השגת זמני תגובה טובים ועבודה רציפה ונטולת הפרעות.

ליבות העיבוד בין העננים שונות אלה מאלה, גם המרחק בין הארגון או לקוח הקצה לעננים שונה, לכן על-מנת להשוות הצעות עם בסיס משותף – יש לבדוק מחיר לפעולה. לדוגמה: כמה עולה פעולת IO? או כמה תעלינה 1,000 פעולות IO בשניה אחת.

בדיקות שנערכו על ידי חברת המחקר Tolly מראות שביצועי עננים ברשת One Cloud אליה שייכים העננים של MedOne (במחקר NTT Communication Enterprise Cloud) עולים בהרבה על ביצועי עננים בינלאומיים אחרים שנבדקו כגון Amazon ו-MS Azure. בנוסף, המרחק הקצר בין הלקוח הישראלי לענן הוא הקצר ביותר ומשפר את חווית משתמש הקצה עוד יותר.

%d7%98%d7%91%d7%9c%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%a6%d7%95%d7%a2%d7%99%d7%9d

מתוצאות הבדיקה ניתן להבין כי פעולות עיבוד (קריאה וכתיבה) של 3,000IOPS דורשות ליבת עיבוד אחת בלבד בענן MedOne, בעוד שבעננים מתחרים נדרשות 3 עד 10 ליבות עיבוד כדי לעמוד באותה תפוקה.

על-מנת לקבל את העלות האמיתית  לכמות הפעולות אשר אנו מעוניינים לאפשר לאפליקציה, עלינו לעשות דבר פשוט: להכפיל את עלותה הכספית של הליבה בכמות הליבות המתבקשות.

להלן מסקנות הבדיקה:

test-highlights

MedOne Cloud הוא ענן המגובה בכוחה של Dimension Data, חברת בת בבעלות מלאה של ענקית התקשורת היפנית NTT. הענן פרוס בלמעלה מ-30 אתרים המחוברים בתקשורת מלאה ביניהם, כך שניתן להגיע מפורט הניהול של כל ענן, לתשתיות ענן זהות בכל שאר האתרים בעולם. בישראל, פרסה MedOne בשיתוף Dimension Data שני עננים זהים, בשני מתקניה בפתח תקווה ובטירת כרמל. עבור הלקוח הישראלי – MedOne Cloud הוא הפתרון האופטימלי לנושא הביצועים.

בפועל, זהו הענן הציבורי הבינלאומי היחיד הפרוס גם בישראל. עובדת מיקומו באתרי MedOne ממרכזת אותו בצומת התקשורת בישראל, ומקשרת אותו ישירות למתקן הכבל התת ימי, באמצעותו מחוברת תשתית האינטרנט לארץ.